مقدمه
هیدروکسید سدیم (سود سوز آور) دارای یک پایه قوی است.
این ماده در فرآیندهای حذف آلودگی و پاکسازی سطح فلز در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.
فولادهای ضد زنگ در گریدهای 304 و 316 را می توان در برابر هیدروکسید سدیم مقاوم در نظر گرفت این فرضیات تا دمای زیر 80 درجه سانتیگراد و تا حد حلالیت محلول می توان در نظر گرفت.
مقاومت در برابر خوردگی فولادهای ضد زنگ
نمودار ایزو خوردگی خطوط 0.1 میلی متر در سال برای گرید های 304 و 316 در یک زمان مشخص تحقیقات است (نمودار خط بنفش).
(خط شکسته نشان دهنده نقطه جوش است)

[IMG][/IMG]


تحلیل نمودار :
هر دو نوع فولاد ضد زنگ 304 و 316 در برابر طیف گسترده ای از غلظت و دما مقاوم هستند.
در زیر 80 درجه سانتیگراد ، این دو گرید را می توان در برابر هر غلظت هیدروکسید سدیم ، تا حد حلالیت ، مقاوم در نظر گرفت.
خطر حمله ترک خوردگی استرس (SCC) در دماهای بالاتر وجود دارد که برای هر دو نوع 304 و 316 این خطر در حد معمول است.
در صورتی که دمای محیط کاری تا حداکثر 95 درجه سانتیگراد رسیده باشد ، نگرانی زیادی از بابت خوردگی وجود نخواهد داشت.
خطر حمله ترک خوردگی استرس
"ترک خوردگی استرس سوزنی(باریک)" در دماهای بالاتر از ترک خوردگی استرس کلرید (که می تواند در دماهای کمتر از 60 درجه سانتیگراد رخ دهد) رخ می دهد.
منطقه خطر در هیدروکسید سدیم در نمودار ایزو خوردگی توسط یک خط سبز نشان داده شده است.
خطر حمله پیتینگ توسط کلریدها
کلریدها نباید خطر بزرگی برای پیتینگ و خوردگی شیاری در استنلس استیل باشند زمانی که به صورت محلول در هیدروکسید سدیم حضور دارند.این خطر زمانی رخ می دهد که آن ها بصورت محلول در اسید حضور داشته باشند. در این شرایط مستعد خوردگی پیتینگ و خوردگی شیاری شدیدی هستیم.
مقادیر بالای pH هیدروکسید سدیم "پایه" به توقف مکانیسم های عادی در حملات خوردگی کمک می کند.
برای سیستم های تمیز کردن مخازن ساخته شده با گرید 304 ممکن است در انتخاب هیدروکسید سدیم با درصد حلالیت کلریدها برای پاکسازی و یا حمل و نقل ها مراقبت های زیادی لازم باشد.
در صورت بروز مشکلات خوردگی در این سیستم ها بهتر است از گریدهای 316 یا 316L استفاده شود. این گریدها امنیت کار را بالاتر برده و در شرایط کاری بهتری قابلیت فعالیت دارند.
نوع 316L ممکن است انتخاب حاشیه ای بهتری برای استنلس استیل ها در ناحیه تحت تأثیر گرما (HAZ) از جوش ها و نرمالیزه شدن / تسکین بعد از جوش های حساس باشد.
انتخاب گرید مناسب برای عمر مفید استنلس استیل و پاکیزگی سطحی و عملیاتی بسیار حیاتی و لازم است. در محیط هایی نیاز است که گرید پر کاربرد304 را کنار گذاشته و از 316 استفاده کنیم.این مساله در چنین محیط هایی که درگیر با هیدروکسید سدیم هستند بسیار حائز اهمیت است.
قیمت ورق استیل در ایران مستقیما تحت تاثیر نوسان ارزی قرار دارد . تامین نیاز یک شرکت تولیدی امر بسیار مهمی برای صنعت کشور عزیزمان است. در این بین سودجویان و دلالان که هر روز بر تعدادشان افزوده نیز می شود زمینه فعالیت پیدا کرده اند.
گروه فلز با فعالیت در امر واردات ورق استیل در ضخامت و گرید های متنوع و ارائه مستقیم این محصولات به صنعت گام بلندی در جهت تامین نیاز صنعت ایران و حذف دلالان و سودجویان برداشته است.
تولید کنندگان عزیز می توانند با تماس با بخش فروش گروه فلز از خدمات این گروه بهره مند شده و نیاز خود را در برند های برتر دنیا تامین کنند.