PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ثبت اختراع

اطلاعات ثبتی
2017/11/22, 15:38
ثبت اختراع :
در ابتدا لازم است به تعریف اختراع بپردازیم ؛ اختراع حاصل فکر افراد یا فرد است که برای نخستین بار فرآیند خاصی را ارائه میکند و توسط آن فرایند یا فرایند ها مشکلاتی را در حوزه های مختلف برطرف میکنند .

ثبت اختراع

روش های ثبت:
روش های ثبت اختراع در تمامی کشورها به یکی از دو طریق زیر انجام میپذیرد :

روش اعلامی یا اظهاری :
در این روش با توجه به عدم سابقه در ثبت و با توجه به صحت اختراع ؛ ادای مخترع و موضوع وی به ثبت می رسد .

روش تحقیقی :
در برخی از کشور ها با توجه به امکانات ازمایشگاهی و وسایل ارزیابی قبل از ثبت اختراع در عین اینکه تمامی اطلاعات مخترع محفوظ میماند موضوع وی از نظر کیفیت و ماهیت مورد بررسی و ارزیابی قرار میگیرد . و سپس در صورت صحت مورد ثبت قرار میگیرد .

در جمهوری اسلامی ایران روش اعلامی یا اظهاری برای ثبت اختراع میباشد ، جهت ثبت اختراع متقاضی محترم باید به اداره ی ثبت اختراعات که زیرمجموعه اداره مالکیت صنعتی است مراجعه کند .

موضوعاتی را به عنوان اختراع میتوان ثبت کرد که شامل ایده ی جدید و کاربردی در صنعت باشد . همچنین موضوع مورد نظر نباید قبلا ثبت شده باشد و همچنین اختراع قابل استفاده و ساخت یا تولید باشد .

مواردی که اختراع نیستند :
مواردکی که نمیتوان آن ها را به عنوان اختراع ثبت نمود :

طرح هایی که تولید و عملی کردن آنها خلاف عرف و شرع باشند و با موازین دینی و قوانین نظام کشور مغایرت داشته باشند .
مواردی که قبلا در صنعت پیش بینی شده باشند .
قواعد و طرح ها و روش های انجام فعالیت های تجاری و دیگر فعالیت های اجتماعی و ذهنی
کشفیات و نظریات علمی و اثرات هنری و روش های ریاضی
روش های تشخیصی و معالجه ایی انسان و حیوانات
منابع ژنتیک و فرایندهای بیولوژیک تشکیل و تولید آنها و اجزای تشکیل دهنده
ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع :

مراحل ثبت اختراع به شرح زیر میباشد :

تکمیل فرم اظهار نامه و ادعانامه در 3 نسخه
متقاضی باید اظهار نامه را فقط به صورت الکترونیکی در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک ایران | ثبت اظهارنامه اختراع (http://ip.ssaa.ir/Patent/New.aspx) تنظیم کند.

ارائه موضوع اختراع و توصیف خلاصه ایی از آن و در صورتی که اختراع وسیله یا قطعه میباشد ارائه نقشه ی فنی و فرمولاسیون آن
تصویر مدارک احراز هویت مخترع یا وکیل قانونی او با وکالتنامه ی رسمی
ارائه معرفی نامه از طرف دانشگاه یا مدیر عامل شرکت و ارسال نامه به اداره کل مالکیت صنعتی کشور و همچنین تعیین سهم مخترع با دانشگاه یا شرکت که این سهم برای دانشگاه 25% و برای شرکت حداکثر 100% است.
مراجعه به اداره کل مالکیت صنعتی کشور برای ارائه مدارک و تعیین وقت برای روز دفاع از طرح و اختراع
پرداخت هزینه ها ی مربوط به درخواست ثبت اختراع
دریافت تاییدیه علمی که در روز دفاع در یکی از مراکز دانشگاهی یا تحقیقاتی دریافت میشود.
پس از دریافت تاییدیه علمی ؛معرفی از طرف اداره کل مالکیت صنعتی به روزنامه ی رسمی و مراجعه به آنجا
پس از 30 روز از درج در روزنامه رسمی؛ همراه با روزنامه حضور در اداره مالکیت صنعتی و پرداخت هزینه ها
و در آخر صدور گواهینامه ی ثبت اختراع
مرحله تکمیلی :

ثبت نام در بنیاد ملی نخبگان .: سامانه ارزيابی علمی و امتيازدهی اختراع :. (http://www.inexam.ir) که از مزیت ها و تسهیلات مختلفی میتوان استفاده کرد مانند معافیت های نظام وظیفه ، اعطای وام های پزوهشی و … که در سایت بنیاد ملی نخبگان (http://www.bmn.ir) ذکر شده است .

http://companyregisterir.com (http://companyregisterir.com/%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B9/)/

paye2
2017/12/06, 19:36
سلام
دوستانی که قصد ثبت اختراع دارند هنگام تعیین مرجع استعلام اختراع و اظهارنامه توصیه می کنم تحت هیچ شرایطی اداره کل گسترش علم سنجی دانشگاه ازاد رو به عنوان مرجع استعلام انتخاب نکنید
چون مشاهده شده که اختراعات بی دلیل توسط این مرجع رد می شوند و نام اختراعاتی را ذکر می کنند که در عمل هیچ سنخیتی با اختراع فرد متقاضی نداره و یک متن هم می نویسند که این متن در مکان های مختلف و شرایط های مختلف در مراحل مختلف ثبت اختراع که یک کار حقوقی است تغییر معنا میده و ضمن گرفتن و وقت و هزینه از متقاضی در انتها به ضرر فرد متقاضی تبدیل میشه
که اسنادش هم موجوده )
توصیه می شود این مرجع استعلام رو انتخاب نکنید . فعلا مراجع استعلامی که خوب دراومده و همه از ان راضی هستن پژوهش های علم و صنعتی ایران با دانشگاه صنعتی اصفهان و پارک و علم فناوری سمنان و ... است

paye2
2018/06/27, 16:13
سلام دوستان ظاهرا پارک علم و فناوری استان سمنان به ادرس پارک علم و فناوری سمنان (http://sstp.ir) در ارزیابی اختراع مشکل داره تجربه خودمو می نویسم - اختراعی را در سال 96 به این مرکز ارسال کردم . بعد از 3 ماه پاسخ استعلام اختراع اومد که نوشته بودن 3 تا داور نظر دادن و نظرشون این بوده که اختراع به لحاط تکنیک و عملکرد نو نیست و سابقه اجرا دارد و از این رو نوآوری گام ابتکاری نداشته و نمی تواند به عنوان اختراع ثبت شود .و هیچ مستندی هم ضمیمه نکرده بودند.

بعد از کلی گشتن در پتنت افیس ها یک نمونه مشابه در نسخه قبلی اختراع رو پیدا کردم که دارای ایراد بود و در سال 2011 در کشور امریکا ثبت شده بود با این تفاوت که اختراع من قابلیت های بیشتری داشت ( یعنی دارای نوآوری بود ) وقتی به تاریخچه ثبت اختراع امریکایی مراجعه کردم دیدم اختراعی شبیه اختراع من قبل از اون و بعد از اون به ثبت نرسیده ! یعنی اینکه اختراع من نوآورری داره.

اعتراض به ابلاغیه رد رو وارد کردم شماره ثبت اختراع امریکایی رو نوشتم و نوآوری های خودمو نوشتم و مشخص کردم بعد اینکه اعتراض ثبت شد نامه استعلام مجدد به پارک علم و فناوری استان سمنان صادر شد و قرار شد که داوری مجدد انجام بشه . بعد از دو ماه جواب جدید اومد که نوشته بودن : دستگاهی ساخته نشده و طرح قابل بررسی نیست و طرح عنوان شده صرفا کپی برداری از مقالات خارجی بوده و مباحث به کلیات تئوری ختم شده و در نتیجه در حد ایده است و قابل بررسی نیست !!!

من ضمن اینکه جمله داور را رد می کنم و این جمله رو قبول ندارم یاداور می شوم که این دو جمله که حدود 6 ماه طول کشید تا به اداره ثبت ارسال بشه در واقع از نظر تئوری با قانون ثبت اختراعات هماهنگ نیست . چون اینا قبلش گفته بودن که طرح از نظر تکنیک و عملکرد سابقه پیشین داره و نوآوری نداره ، هنوز تکلیف اون پاسخ رو روشن نکردند اون وقت چگونه می خواهند دستگاهی که به قول خودشان قبلا ثبت شده مجدد مورد بررسی و ثبت قرار دهند ؟ این زمانی برای متقاضی قابل اجرا است که به صراحت اعلام می کردند که ما در ارزیابی اول دچار اشتباه شده ایم ، در غیر این صورت چه تضمینی وجود خواهد داشت تا طرح و دستگاه مجدد با این بهانه رد نشود؟
به عبارتی دیگه مجموع این دو پاسخ به این صورت خواهد بود : متقاضی اختراعی را معرفی کرده که نوآوری هایی که به اختراع قبلی اضافه کرده و آن نوآوری ها هم قبلا ثبت شده حالا قصد دارد تا ان نوآوری هارا با این اختراع یکجا به ثبت برساند ! ( که این با ایین نامه اداره ثبت در تضاد است )
در نتیجه پاسخ اول پاسخ دوم رو نقض میکنه و پاسخ دوم پاسخ اول رو نقض می کنه و صرفا با کلمات بازی کرده اند .

دوستان لطفا به متن های جواب استعلام دقت کنند و مطابق آیین نامه عمل کنند تا سرشان کلاه نرود